William Pink (za Agostino Carlini), Smugglerius, 1834, Royal Academy Schools w Londynie

Źródło: Wikimedia Commons

W zbiorach Royal Academy Schools w Londynie znajduje się wykonana przez Williama Pinka w gipsie figura zwana Smuggleriusem ukazująca anatomię ciała mężczyzny uchwyconego w pozie nawiązującej do słynnej hellenistycznej rzeźby Umierającego Gala. Praca Pinka jest repliką niezachowanej do naszych czasów brązowej figury, którą wykonał w 1776 r. dla anatoma i lekarza Williama Huntera włoski rzeźbiarz Agostino Carlini. Nazwa jej wiązała się z ciałem skazanego na śmierć przez powieszenie złodzieja (en. Smuggler), które zostało po wykonaniu wyroku pozbawione skóry do celów dydaktycznych. Bandytą, na którym wykonano wyrok w Tyburn, był najprawdopodobniej ktoś z trójki przestępców: James Langar, Robert Harley lub Edward George. W ten sposób zbrodniarze ci zapisali się przypadkowo i bez wątpienia niezasłużenie (ze względu na swoją profesję) w annałach historii sztuki. Nadanie rzeźbie łacińskiej nazwy wiązało z uchwyceniem przez artystów w drugiej połowie XVIII w. związku natury i sztuki w nawiązaniu do dążenia do przedstawienia ideału z czasów antycznych. Praca Carliniego, oraz jej późniejsza replika Pinka, były wielokrotnie kopiowane przez kolejne generacje studentów malarstwa. Najsłynniejszy rysunek ukazujący anatomiczne szczegóły muskularnego ciała Smuggleriusza wykonał William Linnel w 1840 r.