Sir Charles Bell, Engravings of the Arteries, 1801

„Engravings of the Arteries”to publikacja z 1824 roku, napisana i wspaniale zilustrowana przez szkockiego anatoma Charlesa Bella. Przeznaczona była dla ówczesnych studentów medycyny i służyła jako tekst przygotowawczy  do studiów i praktyki lekarskiej. Jej celem było ukazanie możliwie jak najbardziej przejrzystych i prostych ilustracji ludzkich tętnic i składała się ona 10 ręcznie pokolorowanych tablic. Każda z tablic sąsiaduje z tekstem ją objaśniającym, umieszczonym obok niej na sąsiadującej stronie. Bell uważał, że w dokładnym zrozumieniu anatomii pomaga kombinacja dokładnego rysunku wraz z jego szczegółowym  opisem. Charles Bell był szkockim anatomem, neurologiem, chirurgiem, pisarzem, wykładowcą i rysownikiem, urodzonym w 1774 roku. Bell był od dziecka  uzdolnione artystycznie, rysunku uczył się pod okiem malarza Davida Allana. Uczęszczał do Royal High School w Edynburgu i na Uniwersyt w Edynburgu, gdzie uzyskał dyplom lekarza chirurga w 1798 r. Do 1804 r wykładał a anatomię w Royal College of Surgeons. Niezwykle szczegółowe ryciny Bella miały ułatwić studentom uczęszczającym na jego wykłady naukę trudnego przedmiotu jakim jest anatomia. Jego wczesne lekcje rysunku pod okiem wspomnianego wcześniej malarza Davida Allana i jego doświadczenie zarówno w operowaniu, jak i szkicowaniu rannych w bitwie pod Waterloo (Bell służył w wojsku jako chirurg wojskowy) z pewnością pomogły mu w tworzeniu szczegółowych, obfitujących w detale rycin.

Bell poczynił także ważne postępy w określaniu funkcji układu nerwowego i był wczesnym zwolennikiem idei, że różne części mózgu kontrolują różne jego funkcje; jego pionierskie prace nad mózgiem i nerwami czaszkowymi przez dziesięciolecia wpływały na pracę innych ważnych badaczy mózgu. Jednak jego świetne ilustracje medyczne, niezrównane pod względem detali i dokładności, pozostają jednym z jego najważniejszych osiągnięć. Są one bardzo widoczne w tej pięknie ilustrowanej publikacji.