Film z wykładu pt. „Wirusy i epidemie – temat na czasie”

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu (poniżej) z wykładu pt:  „Wirusy i epidemie – temat na czasie” który odbył się 19 listopada 2020. Była to pierwsza z serii dziesięciu prelekcji realizowanych w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”. 

 

Zakażenia wirusowe stanowią ważną dziedzinę chorób zakaźnych. W ostatnich latach ciągle obserwuje się pojawianie się nowych, dotąd nieznanych wirusów (np. MERS lub Denga). Jednocześnie notuje się nowe zagrożenia epidemiologiczne z powodu szerzenia się wirusów w regionach, w których dotąd ich nie obserwowano lub tylko na niewielką skalę (np. wirus Ebola czy wirus Zika). Jednak dopiero pojawienie się w ubiegłym roku w Chinach nowego koronawirusa SARS-CoV-2 i wywołanej przez niego pandemii COVID-19 spowodowało zainteresowanie szerokich rzesz społeczeństwa tematem epidemii i pandemii. Niewidzialni wrogowie, jakimi są wirusy, znaleźli się ponownie na ustach wszystkich ludzi na całym globie.

Prelegentem był Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski – wirusolog, mikrobiolog i diagnosta laboratoryjny. Na co dzień pracuje jako adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz asystent w Zakładzie Mikrobiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. Jest autorem ponad 100 prac indeksowanych w PubMed, poświęconych przede wszystkim problematyce zakażeń wirusowych.  Muzeum Historii Medycyny reprezentował Dr n. hum. Adam Tyszkiewicz.