Wizyta gości z LXVIII Liceum im. Tytusa Chałubińskiego


Fot. Adam Tyszkiewicz

W dniu wczorajszym odwiedziła nasze muzeum klasa 2A z LXVIII Liceum im.Tytusa Chałubińskiego w Warszawie. Naszym gościom zaprezentowaliśmy nową wystawę stałą, gdzie zebraliśmy niedawno eksponaty ze świata anatomii, a także pokazaliśmy muzealną produkcję filmową pt. „Kamienie milowe w dziejach anatomii”. Mieliśmy okazję także porozmawiać o  dokonaniach naukowych Galena, Wesaliusza, a także o wpływie na medycynę Leonarda da Vinci.  Widownia naszego teatru anatomicznego okazała się doskonałym miejscem do prowadzenia tego rodzaju pierwszych dysput z młodzieżą, która zasili pewnie niedługo progi naszej uczelni. W dalszej części wizyty zwiedzaliśmy także wystawę czasową pt. ” Od dżumy do COVID-19″ i porozmawialiśmy z uczniami o słynnych chorobach z perspektywy kilku wieków. Ukoronowaniem wizyty było zdjęcie grupowe pod patronem Liceum.

Bardzo dziękujemy za wizytę! Jesteśmy już wstępnie umówieni na kolejne spotkanie wczesną jesienią, podczas którego będzie możliwe obejrzenie mappingu w sali teatru anatomicznego.

 

 

M.van Mierevelt, „Lekcja anatomii dr. Willem van der Meer”, 1617, Museum Prinsenhof Delft

Obrazy przedstawiające lekcje anatomii były zamawiane przez cechy chirurgów w XVII wieku przede wszystkim jako symbole statusu a osoby uwidocznione na obrazie słono płaciły, żeby się na nim znaleźć.  Na obrazie van Mierevelta członkowie gildii ubrani w typową dla XVII wieku w Holandii czarną odzież z dużymi białymi kołnierzykami. Drobne detale podkreślają warunki panujące podczas lekcji anatomii: wokół rozciętego ciała widzimy świecę, palące się kadzidło i dwóch członków cechu trzymających gałązki ziół, aby przeciwdziałać niewątpliwie nieprzyjemnemu zapachowi gnijących zwłok. W tamtych czasach chirurgia była czymś zupełnie innym niż medycyna i była traktowana raczej jako  rzemiosło. Z braku dostępnych dziś form znieczulenia, zabiegi chirurgiczne były zawsze tak krótkie, jak to tylko możliwe, a zwykle (na szczęście dla pacjenta) zbyt szybkie, by artysta uchwycił je na obrazie. Niebezpieczeństwo infekcji było olbrzymie. Chirurdzy polegali w dużym stopniu na  swojej wiedzy anatomicznej, której uczyli się podczas sekcji zwłok takich jak ta na obrazie. Obraz został zamówiony przez cech chirurgów w Delft u czołowego malarza miasta, Michiela van Mierevelda w 1617 roku.

Kobiecy model anatomiczny z kości słoniowej, XVII/XVIII wiek.

Kobiecy model anatomiczny wykonany z  kości słoniowej – figurki tego typu były popularne w XVII i XVIII wieku i prawie zawsze były przedstawiane jako będące w ciąży. Na tym przykładzie płód jest pokazany z pępowiną wykonaną z czerwonej nici. Widoczne są również płuca, serce, wątroba i nerki. Takie modele anatomiczne z kości słoniowej zwykle występowały w parach: męskich i żeńskich. Narządy wewnętrzne nie są wykonane zbyt szczegółowo, więc jest mało prawdopodobne, aby model był używany do nauczania medycyny. Figurka została prawdopodobnie stworzona, aby uczyć młode pary lub położne o anatomii i ciąży. Model jest częścią zbiorów londyńskiego Wellcome Collection.