W zbiorach Muzeum Historii Medycyny Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie znajduje się niezwykły obraz autorstwa neapolitańskiego artysty Filippo Balbiego (1806-1890) ukazujący tzw. głowę anatomiczną. Została ona namalowana wykorzystując rozwiązania z XVI w. wymyślone przez słynnego malarza Giuseppe Arcimbolda, który tworzył symboliczne portrety składające się z połączonych w różnorodnychkonfiguracjach przedmiotów lub tworów natury zarówno ze świata roślinnego, jak i zwierzęcego.
Nowe depozyty w naszym Muzeum- przedwojenne modele anatomiczne
Właśnie trafiły do nas nowe depozyty – są to przedwojenne modele anatomiczne które użyczono nam dzięki uprzejmości kierownika Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej prof. Bogdana Ciszka. Wykonane z gipsu (często także z dodatkiem papieru typu „mache”) oraz ręcznie malowane, modele takie stały się popularnymi materiałami dydaktycznymi do nauki anatomii na początku XX wieku oraz praktycznym zamiennikiem trudno dostępnych zwłok ludzkich.
Czytaj dalej „Nowe depozyty w naszym Muzeum- przedwojenne modele anatomiczne”
Jacques Fabien Gautier d’Agoty, Myologie complette en couleur et grandeur naturelle : composée de l’Essai et de la Suite de l’Essai d’anatomie, en tableux imprimés [d’après les parties disséquées et préparées], 1746
Jeden z najsłynniejszych osiemnastowiecznych atlasów anatomicznych, który powstał przy udziale grafika i anatoma Jacquesa Fabiena Gautiera d’Agoty’ego (1716-1785). Głównym zadaniem tej pracy było ułatwienie nauki anatomii studentom medycyny, chirurgii, malarstwa i rzeźby. Przy powstaniu tego dzieła a także innych atlasów anatomicznych Gautier d’Agoty współpracował z wykonującym sekcje Jacquesem Francois Duverneya – paryskim chirurgiem i demonstratorem anatomii w Jardin du Roy.
Film z wykładu pt. „Wirusy i epidemie – temat na czasie”
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu (poniżej) z wykładu pt: „Wirusy i epidemie – temat na czasie” który odbył się 19 listopada 2020. Była to pierwsza z serii dziesięciu prelekcji realizowanych w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”.
Czytaj dalej „Film z wykładu pt. „Wirusy i epidemie – temat na czasie””
Wykład pt: „Wirusy i epidemie – temat na czasie”
W imieniu Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prelegenta – dra hab. n. med. Tomasza Dzieciątkowskiego serdecznie zapraszamy na wykład pt. „Wirusy i epidemie – temat na czasie”. Będzie to pierwsza z serii dziesięciu prelekcji realizowanych w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”.
Czytaj dalej „Wykład pt: „Wirusy i epidemie – temat na czasie””