Powązki 2020

Kolejny raz pracownicy Muzeum Historii Medycyny WUM wraz z przedstawicielami Samorządu naszej Uczelni odwiedzili groby profesorów i lekarzy związanych z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. W trakcie wizyty znicze i wiązanki trafiły na ponad 30 mogił zlokalizowanych na dwóch najbardziej znanych warszawskich Cmentarzach: Starych Powązkach i Powązkach Wojskowych.

Tradycyjna akcja została przeprowadzona na tydzień przed dniem Wszystkich Świętych. W czasie jej trwania  zapalaliśmy na mogiłach symboliczne lampki, ustawialiśmy stroiki – oraz, jeśli była taka potrzeba, również sprzątaliśmy groby.

Wśród odwiedzonych pochówków nie mogło zabraknąć mogił czterech wybitnych przedstawicieli świata warszawskiej anatomii i patologii: Edwarda Lotha, Witolda Sylwanowicza, Ludwika Paszkiewicza i Wiktora Grzywo – Dąbrowskiego, których groby prezentujemy na zdjęciach poniżej.

Groby zasłużonych dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesorów i medyków udało się odnaleźć dzięki wsparciu dr. Adama Tyszkiewicza, dyrektora Muzeum Historii Medycyny który w krótkich słowach przybliżył uczestnikom sylwetki każdej z odwiedzonych postaci spoczywających na obu nekropoliach.